מהי מיניות הוליסטית?

מיניות הוליסטית היא נקודת מבט שמאפשרת חיבור מיני גופני, רגשי ואנרגטי. חוויה מינית שלמה מעוררת תחושות גופניות מענגות ומלאות תשוקה, היא מעמיקה דרך ביטויים רגשיים של הקשבה, אכפתיות וחיבור ללב, ומגיעה לשיאה בתחושת אחדות, שקט ונוכחות מודעת בגוף.

הלימוד של מיניות הוליסטית כולל תרגולים אישיים וזוגיים רגשיים וגופניים לצד פיתוח מיומנויות אינטימיות לבניית תקשורת הרמונית ומגע מודע. מטרת הלימוד לאפשר העמקה של החוויה האינטימית והעצמת היכולת לחוות חושניות, תשוקה ואהבה.

דורית בר מפתחת גישת ריפוי בשם תרפיית האגן, גישה הוליסטית שמשלבת עבודה סומטית עם הגוף, עבודה רגשית שכוללת ריפוי טראומה ועבודה אנרגטית שכוללת מדיטציות וחיבור לנשימה. 

“בבית שגדלתי בו מעולם לא דיברו על מיניות ואינטימיות, נחשפתי למסרים סותרים שכללו אזהרות מפני גברים מסוכנים לצד מבוכה שעלתה כשצפינו יחד בפלרטוטים מיניים על מסך הטלוויזיה. בגיל 19 קיימתי יחסי מין בפעם הראשונה, זו היתה חוויה כואבת ונעימה, מרגשת ומסעירה, כזו שפתחה בפניי אפשרויות תקשורת חדשות עם בני המין השני ואיפשרה לי להיכנס לעולם מלא הרפתקאות שהתגלה כיעוד ושער להגשמה שלי בעולם.”

מותר לדבר על הכל

 הטאבו המיני הוא נורמה חברתית ותרבותית עתיקת יומין שהגיע הזמן למוסס מתוך החלטה שמגיע לנו לחיות חיים מלאים בשמחה, חיוניות ובתשוקה. הצעד הראשון בשחרור ההרגל להתבייש ולחוש מבוכה סביב נושאים שקשורים לתקשורת אינטימית הוא להסכים לדבר עליהם – לשאול שאלות, להביע צרכים, לבטא קשיים ולחשוף חלקים פנימיים בנפש במקום להסתיר אותם.

הצעד הבא אחרי הבשלות לשוחח על הכל בפתיחות הוא לפתח מיומנויות לריפוי רגשי ומיני בשילוב של חיבור לגוף ולנפש כדי לשחרר כאבים מהעבר ולהיפתח לחוויות חדשות חיוביות ובונות עם עצמנו ועם אהוב.ה.

מה זה אומר להתפתח רגשית ומינית?

הצעד הראשון הוא עצם ההסכמה לפגוש את הגוף שלנו ואת המיניות שלנו כפי שהיא עכשיו.

הצעד השני הוא המוכנות לחלוק ולשתף אדם קרוב, בן/ בת זוג, חבר/ה, מטפל/ת, תחושות, רגשות, מחשבות ורצונות שעולים במרחב הרגשי והמיני.

הצעד השלישי הוא הלימוד המעשי של אהבה עצמית ואהבה זוגית, זה החלק המאתגר ביותר בכל המסע, הוא דורש זמן, מרחב ואנרגיה. הוא כולל בנייה של קשר אינטימי חיובי ובונה עם עצמנו ואם נרצה גם עם בן/ בת זוג. אפשר ללמוד אהבה עצמית ואהבה זוגית גם כשאני בתוך זוגיות עכשיו וגם אם לא. הלימוד ישרת אותי בהווה ובעתיד.

הצעד הרביעי הוא הקשבה מרגע לרגע שמתרחשת בכל מפגש אינטימי עם עצמי ועם אהוב.ה, המניע שלה הוא הרצון להיות נוכחים, עוצמתיים ואוהבים. הכמיהה המתמדת למימוש אהבה היא כמו קריאה לאהבה עצמה להתגלות בפנינו וללמד אותנו עוד על אינטימיות וחיבור של הלב אל הגוף.

מסע של אהבה

הלימוד של מיניות הוליסטית הוא מסע של אהבה שמורכב מחיבור לשלושה רבדים חוויתיים מרכזיים – החוויה המינית הגופנית, החוויה המינית הרגשית והחוויה המינית הרוחנית. חוויה מינית מודעת זמינה ללמידה לכל מי שרוצה בכך, באופן טבעי מדובר בתהליך שמבקש זמן, מרחב ואנרגיה ורצון אמיתי לגדול.

החוויה המינית הגופנית כוללת מודעות לגוף הפיזי, היכרות עם מערכת המין והתפקודים ההורמונליים שלה; חיבור לתחושות מענגות בעוצמה ובפתיחות; מודעות לקשר שבין גוף לנפש, ושחרור הגוף מבושה ומאשמה. כאשר חווית העונג נחווית בעוצמה גם כאבים רגשיים עשויים לצוף וגם הם חלק מגל החיים – כאב ועונג הם גל אחד. בנוסף, תהליך התפתחות מיני-רגשי יכול להציף כאבי עבר (טראומות ופגיעות מיניות) שבשלים לעבור ריפוי על מנת לאפשר לגוף להיפתח לעוד עונג, שמחה וחושניות.

החוויה המינית הרגשית מאפשרת לנו להתקרב דרך ביטויים רגשיים כמו אכפתיות, הקשבה, רכות ואהבה. כאשר המרחב המיני מתמלא בחיבור רגשי, העונג המיני נעשה עמוק ועדין, הוא מאפשר התמזגות של הלבבות והגופים. אתגרים מגוונים עולים במסע החיבור הרגשי, כמו, הסגירות והאטימות של הלב; הנטיה להיות קורבניים או תוקפניים, והמיקוד המוגזם ברצון שהאחר יספק את כל צרכינו הרגשיים. המסע לריפוי הלב הוא תהליך עדין, הוא מתאפשר על ידי הסכמה הדרגתית לחוות מחדש כאב ובכך להשתחרר מחוויות רגשיות שליליות שהותירו בנו חותם של פחד, סגירות וחשש לתת אמון. ברובד הרגשי אנחנו מתחברים לאישה העוצמתית, הפתוחה והאוהבת שבנו ומגלים את הגבר הנדיב, הנוכח והאוהב שנועדנו להיות.

הרובד השלישי בחוויה המינית המודעת הוא הרובד האנרגטי, דרכו המפגש האינטימי מחבר אותנו לשקט ולשלווה שבתוכם אפשר לנוח ולקבל הזנה פנימית אינסופית. ברבדים העמוקים המניע למפגש המיני אינו סיפוק תחושתי או רגשי, אלא, הגילוי של חווית חיבור, אחדות ואהבה.

“מה שמנחה אותי בעבודתי הוא ההבנה הפשוטה שעונג הוא חלק מהותי וחשוב בחיים, וככל שנרשה לעצמנו להתחבר לעונג ולשמחה, כך תהיה יותר אהבה בלבנו לשתף את האנשים שיקרים לנו.”

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment