מגע מודע דורית בר

טיפול בטראומה מינית בגישה הוליסיטית

טראומה מינית מתייחסת לכל אירוע מיני שלילי שחווינו בעבר – ניתן לטפל באירועים מגוונים, כמו: תקיפה מינית, אונס, התעללות מינית, גילוי עריות, הטרדה מינית, חוויות מיניות שליליות מכל סוג שכללו כאב או חוסר הסכמה מלאה לסיטואציה. לא רק אירועים קיצוניים כמו אונס נחשבים לטראומות מיניות אלא גם מצבים שבהם קיימנו יחסי מין וזה כאב מאד, או מצבים, שהסכמנו לעשות משהו במפגש מיני שלא היינו שלמים איתו.

טראומות מיניות מותירות צלקות עמוקות בגוף ובנפש ומשפיעות על היכולת שלנו להתמסר לעונג, לפתוח את הלב ולהביא שלווה למערכות היחסים שלנו. עבור כל אדם ההשפעה של החוויה הטראומטית היא שונה, ועדיין ישנן מספר השפעות מקבילות בקרב אנשים שחוו טלטלות רגשיות בהקשר מיני ואינטימי. למשל, פגיעה באמון וביכולת להתמסר לקשר אינטימי רגשי ומיני; שנאת הגוף ודימוי גופני שלילי; כעס על עצמנו שנתנו לאדם לפגוע בנו; כאב, בושה ואשמה סביב עונג מיני, ניתוק מהמיניות, ניתוקים בזמן המפגש המיני – תחושה שאני לא לגמרי בגוף, רצון למות, מחשבות אובדניות, חוסר תיאבון ואתגרים סביב אכילה בריאה ועוד.

מה כולל ריפוי טראומה מינית בגישה הוליסיטית?

תהליך טיפול בגישה הוליסיטית בנשים ובגברים שחוו טראומות מיניות כולל שלושה שלבים מרכזיים: השלב הראשון מאפשר מרחב הכלה ותקשורת פתוחה על הנושא. פעמים רבות אנחנו מדחיקים את הזיכרונות הללו בגלל המטען הרגשי העוצמתי ולא מדברים עליהם בכלל. השלב השני כולל תהליך ריפוי רגשי הדרגתי, על ידי בניית מוכנות לחוש ולהרגיש את הרגשות והתחושות שהצטברו באירוע וסביבו. תהליך הריפוי הרגשי מאפשר לגוף ולנפש להשתחרר מרגשות שליליים וגם מתפישות ואמונות מגבילות וחוסמות שנוצרו כתוצאה מהטראומה. להבנתי השלב השני אפשר לומר שהוא השלב החשוב ביותר, והשלב השלישי כבר קורה מעצמו, ולפעמים אין בכלל צורך בהדרכה שלי כמטפלת וכמנחה בתוכו כי הוא קורה בטבעיות. השלב השלישי כולל תרגולים מיניים ואינטימיים מעשיים שהמטופל מקבל לתרגול בבית עם עצמו או עם בן / בת זוגו, על מנת ליצור חוויות אירוטיות חיוביות, מרגשות ומענגות.

רבים מאיתנו מפחדים להיכנס למעמקי תת המודע, לגעת במקומות כואבים ולהתמסר לתחושות ורגשות לא נעימים. לפעמים אנחנו חושבים לעצמנו ‘למה אני צריך לחפור בתוכי? אני רוצה לפתור את הדברים כאן ועכשיו!’.
אין ספק שהכניסה למעמקי תת המודע כדי לרפא זיכרונות כואבים היא לא פשוטה, ולכן חשוב שהיא תקרה עם מטפלת מינית מקצועית שיש לה התמחות בריפוי פגיעות מיניות. יחד עם זאת, ללא הריפוי של אירועים כואבים – אותם אירועים ממשיכים לנהל את חיינו העכשוויים.

 

למעשה, ניתן לדמות טראומה מינית לצומת רגשי, תחושתי ומנטלי שאוגר בתוכו תפישות ותחושות שממשיכות להשפיע עלינו כל עוד לא התרנו את הסבך שלהן, מרגע שקורית ההסכמה לפגוש את האירוע בתוך מרחב מרפא ומכיל, הסבך משתחרר ואיתו משתחררת אנרגיית חיים וחיוניות בגוף ובנפש.

סיפור מקרה: טיפול בטראומה מינית בגישה הוליסטית

רונית חוותה תקיפה מינית בגיל ההתבגרות, היום היא בת 35 נשואה ואמא לילדים, אין לה חשק מיני וזה פוגע ביחסים הזוגיים עם אהובה. היא מגיעה אליי ליעוץ מיני עם חשש גדול לגעת באירוע שקרה בגיל ההתבגרות, ועם רצון גדול באותה מידה להתחבר מחדש לאינטימיות ואירוטיקה עם בן זוגה שאותו היא אוהבת.

תהליך הריפוי עם רונית אורך מספר חודשים, הוא כולל שיחות, ריפוי רגשי עמוק והשתתפות בסדנאות לנשים כדי לקבל תמיכה והכלה מחברות למסע. כשאנחנו מקשיבות לאירוע שקרה בגיל 16 עולה זיכרון מאד כואב של אונס על ידי אדם שהיא הכירה. היא לא סיפרה על זה לאף אחד, הרגישה אשמה מאד גדולה, וכל הרגשות הללו נצרבו בגופה ובנפשה ומנעו ממנה לגלות את הצדדים הבריאים והשמחים של החוויה האינטימית.

בסופו של תהליך, רונית מסכימה להיפתח מחדש לעונג מיני, בתחילה עם עצמה, ובהמשך עם בן זוגה. התהליך הדרגתי, סבלני, מלווה אותה בקצב שלה, ועם זאת הכיוון של תהליך הריפוי הוא ברור, חשוב להתבונן לתוך העבר כדי ליצור הווה חדש, טוב יותר.

הטיפול בטראומה מינית כולל שיחות לצד ריפוי רגשי עמוק על מנת לאפשר לאדם להתחבר למעמקי הכאב ולרפא אותו. המפגשים אינם כוללים מגע וקורים בביגוד מלא. טיפול בטראומה מינית מאפשר לאדם לעבור תהליך עדין במקום מוגן ובטוח – שבו מתאפשרת היזכרות מחודשת בזיכרון השלילי, כדי לחוות אותו מחדש ממקום נוכח ומכיל. ריפוי טראומות מיניות חשוב על מנת לאפשר פתיחה מחודשת לחוויות מיניות חיוביות ושמחות שיכולות להיות חלק מחיינו האינטימיים עם עצמנו ועם אהובינו.

Comments

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment