טיפול בפגיעה מינית
טראומה מינית
תקיפה מינית
טיפול רגשי בפגיעה מינית

מהו ריפוי פגיעה מינית בגישה הוליסטית?

טראומה מינית או פגיעה מינית מתייחסת לכל אירוע מיני שלילי שחווינו כמו: תקיפה מינית, אונס, התעללות מינית, גילוי עריות, הטרדה מינית, חוויות מיניות שליליות מכל סוג שכללו כאב או חוסר בחירה מלאה ביחסי מין. 

לא רק אירועים קיצוניים כמו אונס נחשבים לטראומות מיניות אלא גם מצבים שבהם קיימנו יחסי מין וזה כאב, או מצבים, שהסכמנו לעשות משהו במפגש מיני שלא היינו שלמים איתו.

טראומות מיניות ופגיעות מיניות מותירות צלקות עמוקות בגוף ובנפש ומשפיעות על היכולת שלנו להתמסר לעונג, לפתוח את הלב ולהביא שלווה למערכות היחסים שלנו. עבור כל אדם ההשפעה של החוויה הטראומטית היא שונה, ועדיין ישנן מספר השפעות מקבילות בקרב אנשים שחוו טלטלות רגשיות בהקשר מיני ואינטימי. למשל, פגיעה באמון וביכולת להתמסר לקשר אינטימי רגשי ומיני; שנאת הגוף ודימוי גופני שלילי; כעס על עצמנו שנתנו לאדם לפגוע בנו; כאב, בושה ואשמה סביב עונג מיני, ניתוק מהמיניות, ניתוקים בזמן המפגש המיני – תחושה שאני לא לגמרי בגוף, רצון למות, מחשבות אובדניות, חוסר תיאבון ואתגרים סביב אכילה בריאה.

מה כולל תהליך ריפוי פגיעה מינית בגישה הוליסטית?

הכניסה למעמקי תת המודע כדי לרפא זיכרונות כואבים מודעים ולא מודעים של טראומה מינית או פגיעה מינית היא לא פשוטה, ולכן חשוב שהיא תקרה עם מלווה מקצועי בעל התמחות בריפוי פגיעות מיניות. יחד עם זאת, ללא הריפוי של אירועים כואבים – אותם אירועים ממשיכים לנהל את חיינו העכשוויים באינסוף צורות, להשפיע על הבחירות שלנו, על יכולת קבלת ההחלטות ועל מידת החיבור הנעים והבריא לגוף, לנפש ולאנשים אהובים.

 

ניתן לדמות טראומה מינית לצומת רגשי, תחושתי ומחשבתי שאוגר בתוכו תפישות ותחושות שממשיכות להשפיע עלינו כל עוד לא התרנו את הסבך שלהן, מרגע שקורית ההסכמה לפגוש את האירוע בתוך מרחב מרפא ומכיל, הסבך משתחרר ואיתו משתחררת אנרגיית חיים וחיוניות בגוף ובנפש.

מסע ריפוי בגישה הוליסטית בנשים ובגברים שחוו טראומות מיניות ופגיעות מיניות כולל שלושה שלבים מרכזיים:

השלב הראשון הוא יצירת מרחב הכלה ותקשורת פתוחה על הנושא. פעמים רבות אנחנו מדחיקים את הזיכרונות הללו בגלל המטען הרגשי העוצמתי ולא מדברים עליהם בכלל. התקשורת הפתוחה קורית במקצב של האדם המקבל את הליווי. השיתוף קורה רק ברצון ודורית בר מלווה את התהליך ברגישות ובאכפתיות כדי לאפשר שיח פתוח, חופשי וזורם. התקשורת האותנטית במרחב בטוח מאפשרת קבלה של האירועים שקרו והתייחסות אליהם כחלק ממארג החיים תוך שחרור של אנרגיה דרמתית, קורבנית ותגובתית לאירוע.

השלב השני כולל מסע ריפוי רגשי-גופני הדרגתי. על בסיס האמון שנבנה בשלב הראשון ובליווי מקצועי ורגיש אפשר להתחיל לחוש ולהרגיש את הרגשות והתחושות שהצטברו באירוע וסביבו. תהליך הריפוי הרגשי מאפשר לגוף ולנפש להשתחרר מרגשות שליליים וגם מתפישות ואמונות מגבילות וחוסמות שנוצרו כתוצאה מהטראומה. אפשר לומר שהשלב השני הוא החשוב ביותר כי הוא מאפשר לנקות מהגוף ומהנפש את ההשפעות של הפגיעה המינית, הסימפטומים שהתקבעו במשך שנים ארוכות והפחדים שהשפיעו על כל מערך החיים.

חשוב לציין המפגשים מתקיימים בביגוד מלא ולא כוללים שום סוג של מגע מיני.

השלב השלישי במובן מסוים קורה בטבעיות כאשר אפשר לתת תרגולים מיניים ואינטימיים אישיים וזוגיים לתרגול בבית על מנת ליצור חוויות מגע אינטימי, אירוטי ומיני נעימות, חיוביות ומענגות. השלב השלישי מתאים גם לאנשים בזוגיות וגם למי שלא.

סיפור מקרה: ריפוי טראומה מינית דרך תרפיית האגן

רונית חוותה תקיפה מינית בגיל ההתבגרות, היום היא בת 35 נשואה ואמא לילדים, אין לה חשק מיני וזה פוגע ביחסים הזוגיים עם אהובה. היא מגיעה אליי ליעוץ מיני עם חשש גדול לגעת באירוע שקרה בגיל ההתבגרות, ועם רצון גדול באותה מידה להתחבר מחדש לאינטימיות ואירוטיקה עם בן זוגה שאותו היא אוהבת

תהליך הריפוי עם רונית אורך מספר חודשים, הוא כולל שיחות, ריפוי רגשי עמוק והשתתפות בסדנאות לנשים כדי לקבל תמיכה והכלה מחברות למסע. כשאנחנו מקשיבות לאירוע שקרה בגיל 16 עולה זיכרון מאד כואב של אונס על ידי אדם שהיא הכירה. היא לא סיפרה על זה לאף אחד, הרגישה אשמה מאד גדולה, וכל הרגשות הללו נצרבו בגופה ובנפשה ומנעו ממנה לגלות את הצדדים הבריאים והשמחים של החוויה האינטימית.

בסופו של תהליך, רונית בוחרת להיפתח מחדש לעונג מיני, בתחילה עם עצמה, ובהמשך עם בן זוגה. התהליך הדרגתי, סבלני, מלווה אותה בקצב שלה, ועם זאת הכיוון של תהליך הריפוי הוא ברור, המבט לתוך העבר  מאפשר לה כדי ליצור הווה חדש, טוב יותר.

מהו ריפוי פגיעה מינית בגישה הוליסטית? לחצו על הכפתור האדום לצפייה בהרצאה של דורית בר

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment